Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Culturii au inclus, în planurile de acțiuni pentru 2025, mai multe măsuri menite să consolideze gândirea critică și consumul responsabil de informații. Se întâmplă inclusiv în contextul în care, anul trecut, cele două ministere au semnat Planul interministerial de integrare a acțiunilor de Alfabetizare Informațională și Media (AIM), document elaborat de Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI).
MINISTERUL CULTURII: TEATRU, BIBLIOTECI ȘI EDUCAȚIE NON-FORMALĂ
Planul de acțiuni al Ministerului Culturii pentru anul 2025 presupune, între altele, finanțarea a trei proiecte teatrale și culturale dedicate temelor AIM, în perioada septembrie – decembrie 2025, cu un buget alocat de 450.000 de lei.
„Teatrul nu este doar o formă de divertisment, ci și un instrument puternic de educație, care îi ajută pe tineri să-și dezvolte gândirea critică și să înțeleagă mai bine fenomenele din societate, inclusiv impactul mass-media și al informației”, a explicat pentru Mediacritica Diana Silvestru, șefă interimară a Direcției alfabetizare informațională, culturală și educație audiovizuală (DAICEA).
Pe lângă dimensiunea artistică, ministerul și-a propus să desfășoare două campanii publice: Ziua Mondială a Siguranței pe Internet și Săptămâna Educației Media în Moldova. În paralel, vor fi dezvoltate resurse pentru educația non-formală, vor fi implicate bibliotecile publice, iar personalul acestora va fi instruit în domeniul AIM, în beneficiul adulților, persoanelor în etate și grupurilor vulnerabile. Bugetul total pentru aceste activități este de 200.000 de lei.
„Ne propunem creșterea nivelului de alfabetizare media și digitală a cetățenilor prin programe educaționale non-formale și instruirea bibliotecarilor. Aceste inițiative vor contribui la o societate mai rezilientă în fața manipulării informaționale”, a declarat Anton Ialău, șeful Direcției politici în domeniul mass-media din cadrul instituției.
Ministerul Culturii își mai asumă și creșterea cu 3% a numărului de formatori din rețeaua națională de educație media.
MINISTERUL EDUCAȚIEI: EXTINDEREA PROGRAMELOR PILOT ȘI FORMAREA CADRELOR DIDACTICE
De cealaltă parte, Ministerul Educației și Cercetării vrea să continue extinderea programului-pilot ce presupune includerea elementelor de gândire critică și analiză media în disciplinele de bază, precum și formarea continuă a profesorilor și educatorilor. „Acest demers se aliniază obiectivelor de modernizare a educației și urmărește dezvoltarea competențelor de utilizare responsabilă a mediilor de comunicare”, a explicat pentru Mediacritica Daniela Tîrsînă, consultantă principală în cadrul Ministerului Educației.
Printre acțiunile planificate se numără extinderea pilotării Programului de integrare a educației media, noi sesiuni de formare pentru cadre didactice și educatori, implementarea de parteneriate pentru schimb de bune practici, elaborarea resurselor destinate educației media în cadrul activităților de educație parentală, care vor fi utilizate de educatori și cadre didactice în grădinițe pentru a sprijini părinții în formarea competențelor necesare copiilor lor. De asemenea, se prevede desfășurarea sesiunii de follow-up pentru implementarea Programului privind integrarea educației media la Limba engleză, precum și organizarea sesiunilor de formare pentru autorii de curriculum, cu scopul de a integra conceptul de educație pentru media în toate disciplinele școlare.
„Aceste acțiuni constituie etape esențiale în procesul de integrare a educației media în educația națională, contribuind la formarea unor cetățeni responsabili și capabili să navigheze în mod critic și eficient în mediul digital. Implementarea cu succes a acestora va asigura fundamentul pentru dezvoltarea unor competențe esențiale în rândul elevilor și al întregii comunități educaționale”, a punctat Daniela Tîrsînă.
CJI: „UN PAS IMPORTANT SPRE O SOCIETATE INFORMATĂ”
„Faptul că Ministerul Culturii și Ministerul Educației și Cercetării au inclus în planurile lor de acțiuni pentru anul 2025 activități de educație media demonstrează recunoașterea tot mai accentuată a rolului pe care alfabetizarea media îl joacă în societate. Într-o perioadă dominată de un volum mare de informații – de multe ori neverificate – care abundă spațiul virtual, dezvoltarea gândirii critice devine o prioritate. CJI promovează consumul conștient de informații în școală încă din anul 2017 când disciplina opțională Educație pentru media a fost introdusă în programul de studii”, a comentat în context Mariana Tabuncic, manageră de program la CJI.
Ea a subliniat și importanța parteneriatului dintre sectorul public și cel non-guvernamental. „Acum, implicarea celor două ministere în acest proces complex de alfabetizare media reprezintă încă un pas important în vederea consolidării cadrului instituțional pentru cultivarea gândirii critice în societate. Prin promovarea inițiativelor ce sprijină consumul responsabil de conținut media, atât Ministerul Educației și Cercetării, cât și Ministerul Culturii evidențiază rolul pe care îl are educația media în procesul educațional și cultural. Acest parteneriat, pe care CJI îl are cu instituțiile statului, este un exemplu de colaborare eficientă între sectorul non-guvernamental și autoritățile publice, având drept obiectiv dezvoltarea unei societăți bine informate”, a punctat Mariana Tabuncic.
CONTEXT
În mai 2023, cu sprijinul International Media Support (IMS), Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) a prezentat proiectul Programului Național de Alfabetizare informațională și media (AIM), ce propunea o foaie de parcurs de acțiuni prioritare pe care ar fi trebuit să și le asume statul Republica Moldova în domeniului AIM și digital. Proiectul de document a fost elaborat în conformitate cu angajamentele internaționale ale Republicii Moldova și documentele de politici strategice naționale în domeniul educației și a securității informaționale.
În urma discuțiilor cu reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării, s-a propus restructurarea acestui program într-un plan interministerial sub coordonarea Ministerului Educației și Cercetării și a Ministerului Culturii, precum și cu sprijinul partenerilor de implementare din cadrul instituțiilor de stat relevante, dar și al organizațiilor din societatea civilă. Resursele financiare pentru implementarea acestui plan vor fi alocate din bugetul de stat și sursele externe de finanțare.
Materialul este publicat în cadrul campaniei de promovare a Planului interministerial de integrare a acțiunilor de alfabetizare informațională și media, desfășurată în cadrul proiectului „Reacționăm, expunem și acționăm împotriva dezinformării” (READ), implementat în comun de International Media Support (IMS) și Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), cu susținerea financiară a Uniunii Europene.
Conținutul său este responsabilitatea exclusivă a Centrului pentru Jurnalism Independent și nu reflectă neapărat punctele de vedere ale Uniunii Europene.